Stres – Po co nam w organizmie kortyzol?

Stres – Po co nam w organizmie kortyzol?

Stres – Po co nam w organizmie kortyzol?
5 (100%) 2 głosów

Stres to naturalne zjawisko, z którym każdy człowiek ma w ciągu życia wiele razy do czynienia. Kiedy nasz organizm ma przed sobą stresogenne zadanie, w ciele wytwarza się glikokortykoid, czyli hormon stresu. Dzięki niemu mobilizujemy się do pokonywania trudności. Nie jest to szkodliwe dla zdrowia. Jeśli jednak hormony stresu działają ciągle, może być to niedobre dla organizm. W czasie stresu wytwarzamy także adrenalinę i noradrenalinę. Najważniejszą rolę w niepokojących sytuacjach pełni adrenalina, którą organizm wytwarza w pierwszej kolejności. Natomiast jeśli stres trwa więcej niż dwadzieścia minut, zaczyna wytwarzać się glikokortykoid.

W jaki sposób działa glikokortykoid?

Jest to hormon, który podnosi stężenie glukozy we krwi. Poza tym, nasila katabolizm, czyli rozpad białek. Zwiększa także proces rozpadania trójglicerydów. Niestety hormon ten osłabia działanie układu odpornościowego. Poza tym, podnosi ciśnienie krwi. Przyczynia się również do uwalniania wapnia z kości.

Czy hormony stresu mogą być niebezpieczne dla organizmu?

Niestety długotrwałe działanie hormonów stresu może być dla organizmu niebezpieczne na tyle, że może to doprowadzić do rozwoju chorób. Glikokortykoid przyczynia się do powstawania otyłości brzusznej. Wpływa także na proces zapamiętywania i uczenia się. Wysoki poziom tego hormonu może znacząco wpłynąć na spowolnienie procesu gojenia się ran. Nieprawidłowy poziom hormonu to znak, że w organizmie zachodzą nieprawidłowe zmiany.

Zbyt niskie jego stężenie zwiastować może chorobę Addisona. To schorzenie, które objawia się, na przykład ciemną skórą, ogólnym osłabieniem organizmu. Poza tym, chory może nie mieć apetytu, ale też mieć ogromną ochotę na słone. Ważne, żeby sprawdzić poziom potasu oraz sodu. Podczas choroby Addisona występują problemy z poziomami tych pierwiastków w organizmie.

W jaki sposób można uniknąć stresu?

Problemy spowodowane stresem potrafią być naprawdę poważne. Choroby związane z zaburzeniami poziomu glikokortykoidu często są nieuleczalne i towarzyszą choremu do końca życia – na przykład choroba Addisona, gdzie poziom kortyzolu jest zbyt niski i należy go przyjmować w tabletkach.

Ze względu na negatywny wpływ długotrwałego stresu na organizm, każdy chciałby unikać stresogennych sytuacji. Nie jest to jednak takie proste. Każdego dnia sprostać musimy wielu trudnym zadaniom. W pracy nakładane są na nas coraz to nowsze obowiązki, których liczba wciąż ulega zwiększeniu. W domu również czekają na nas wyzwania.

Istnieją osoby nieśmiałe, które stresują się codziennymi sytuacjami, takimi jak rozmowa z nieznajomym, na przykład w sklepie. Należy więc zadbać o to, żeby każdego dnia wygospodarować chwilę dla siebie. Dzięki temu w naszym życiu zapanuje równowaga. Sposobów na to, jak radzić sobie ze stresem jest kilka. Na każdą osobę może zadziałać coś innego.

Z pewnością warto wypróbować różnorodnych form aktywności fizycznej. Dzięki nim można w łatwy sposób pozbyć się napięcia nerwowego. Jeśli nie jesteśmy fanami ćwiczeń, zdecydujmy się na spacer. Świeże powietrze oraz piękne widoki w lesie potrafią zrelaksować nasze ciało.

Sposobem, który świetnie może sprawdzić się po ciężkim dniu jest relaksująca kąpiel, w czasie której można poczytać książkę. To świetne rozwiązanie, dzięki któremu rozluźnią się spięte mięśnie. Pomóc mogą także ćwiczenia oddechowe. Ważne jest również zrezygnowanie z kontaktów z osobami toksycznymi, które wprowadzają do naszego życia wiele niespokojnych momentów. Poza tym, warto wypróbować ziół, na przykład melisy. Istotne jest, żeby każdego dnia znaleźć chwilę dla siebie. Dla każdego relaksujące będzie inne zajęcie. Najważniejsze to znaleźć pasję, którą można rozwijać i która sprawi, że poczujemy się lepiej.

Stres to nieodłączny element w życiu każdego człowieka. Potrafi pomóc nam zmobilizować się do wypełnienia obowiązków. Zdarza się jednak, że stres, w czasie którego dochodzi do wytwarzania się glikokortykoidu, jest niebezpieczny. Może nawet doprowadzić do stanów chorobowych. Z tego względu warto każdego dnia poświęcić chwilę na zrelaksowanie się, żeby uniknąć negatywnych skutków stresu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 2 =