Rzs u dzieci

Rzs u dzieci

Rzs u dzieci
5 (100%) 10 głosów

Choć zwykle z reumatoidalnym zapaleniem stawów mają do czynienia osoby dorosłe, czasami zdarza się, że to schorzenie dotyka także dzieci. Reumatoidalne zapalenie stawów u dzieci wynika ze szczególnych uwarunkowań organizmu. Istnieje szereg przyczyn zachorowania dzieci na rzs.

Jakie są przyczyny rzs u dzieci?

Rzs u dzieci może mieć uwarunkowania genetyczne lub środowiskowe. Jeśli chodzi o uwarunkowania genetyczne, reumatoidalne zapalenie stawów występuje u dzieci z różnego rodzaju defektami w układzie odpornościowym. U dzieci z rzs dochodzi do niszczenia struktur stawowych. Organizm traktuje bowiem swoje tkanki jako tkanki obce, więc dochodzi do swoistej autodestrukcji. Jeśli chodzi zaś o uwarunkowania środowiskowe, przyczyny rzs są związane także z nieodpowiednią dbałością o stawy dziecka, ich przeciążaniem i urazami.

Jak często reumatoidalne zapalenie stawów występuje u dzieci?

Reumatoidalne zapalenie stawów u dziecka jest rzadkością. Zgodnie ze statystykami zapada na nie zaledwie 80 na 100 tys. dzieci przed 16. rokiem życia.

Jakie są objawy rzs u dzieci?

Wśród głównych objawów rzs u dzieci, oprócz bólu oraz sztywnienia stawów, wyróżnia się także wysypkę i gorączkę. Mogą także wystąpić bóle mięśni oraz stany zapalne tęczówki oka. Dziecko, które dotknięte zostało rzs, może więc uskarżać się na całą grupę objawów. Najważniejsze jest to, by w porę udać się z nim do lekarza, który postawi trafną diagnozę. W przypadku całego szeregu objawów mogłaby ona wcale nie być tak jednoznaczna.

Jak diagnozowane jest rzs u dzieci?

W celu postawienia trafnej diagnozy, lekarz zleca szereg badań. Po pierwsze, wykonywana jest dokładna morfologia krwi, po drugie – posiew krwi, ale stosunkowo często lekarz pobiera także płyn stawowy do celów analizy laboratoryjnej oraz zleca takie badania, jak USG i RTG stawu bądź rezonans magnetyczny lub scyntygrafię kości. Dzięki wykonaniu całej grupy badań, możliwe jest postawienie prawidłowej diagnozy, bez żadnych przekłamań.

Jak leczyć reumatoidalne zapalenie stawów u dzieci?

Rzs u dzieci może być leczone za pomocą środków farmakologicznych oraz odpowiedniej rehabilitacji. W kwestii rehabilitacji bardzo ważny jest ruch o długotrwałym natężeniu. Najlepiej sprawdzi się zatem rehabilitacja za pomocą jazdy na rowerze lub pływania. Przed każdym wysiłkiem należy jednak pamiętać o odpowiednim rozgrzaniu mięśni, by takie czynności nie sprawiały bólu oraz by zminimalizować jak najbardziej ryzyko wystąpienia kontuzji u dziecka.

Dodatkowo zalecane jest także stosowanie suplementów diety zawierających takie składniki, jak: wzmacniający naczynia krwionośne arcydzięgiel, łagodząca bóle stawów hakorośl, czy też będący składnikiem skóry, mięśni oraz ścięgien – kolagen. Takie suplementy diety stanowią doskonałe uzupełnienie farmakoterapii i rehabilitacji. Stosowanie wyżej wymienionych metod leczenia pozwala na złagodzenie objawów rzs i ograniczenie postępu choroby. Niestety nie jest obecnie możliwe bowiem jej całkowite wyleczenie. Rzs to choroba, która pozostaje do końca życia.

3 thoughts on “Rzs u dzieci

  1. Jeszcze nie słyszałem o rzs u dzieci, a taka informacja szybko by się raczej rozeszła w naszej szkole. Ale z drugiej strony, jak patrzę na to, że 80% jest z nadwagą, to wcale mnie to nie dziwi. Jeszcze z 15 lat temu proporcje były zupełnie odwrotne.

  2. Ze statystyk wynika, że rzs u dzieci ma 8 na 10 tys. dzieci. Więc albo krótko pracujesz w szkole, albo to bardzo malutka szkoła, albo diagnozowanie kompletnie leży. Zwłaszcza, że nie jest to jakieś schorzenie wstydliwe, więc nie powinno się zbytnio utajniać tego wszystkiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 2 =