Objawy rzs

Objawy rzs

Objawy rzs
5 (100%) 18 głosów

Reumatoidalne zapalenie stawów dotyka jedną osobę na 100 tys. Polaków. Choroba jest groźna i powoduje, że po 5 latach połowa chorych traci zdolność do pracy, a po kolejnych 5 wszyscy.

Czym jest RZS

Przyczyny tej choroby nie do końca są znane, wiadomo jedynie, że ma charakter autoimmunologiczny. W sprzyjających warunkach, ale z nieznanych powodów, układ odpornościowy zaczyna atakować własne komórki, co prowadzi do stanu zapalnego. W przypadku RZS dużą rolę ogrywa dziedziczenie genu HLA-DRB1, który uczestniczy w procesie autoimmunologicznym.

Pierwsza uszkodzeniu ulega błona miazgowca, której stan zapalny początkowo ogranicza, a potem uniemożliwia dopływ substancji do stawów. Zniszczeniu ulegają ścięgna, wiązadła, torebka stawowa.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest chorobą przewlekłą i na ogół rozwija się powoli.

RZS – pierwsze objawy

Pierwsze objawy RZS nie są charakterystyczne i mogą oznaczać każdą inną infekcję. Osłabienie, stany podgorączkowe, złe samopoczucie mogą wskazywać na przeziębienie lub grypę. Dłuższe utrzymywanie się tych objawów, mimo zażywania leków, wskazują na inną przyczynę.

Charakterystycznym objawem reumatoidalnego zapalenia stawów jest ich bolesność – początkowo pod wpływem ucisku, potem samoistna, dodatkowo pojawia się obrzęk. We wczesnym okresie rozwoju choroby atakowane są małe stawy palców rąk i nóg, potem atakowane są stawy większe. Zawsze objawy dotyczą stawów symetrycznych po obu stronach ciała.

Bardzo uciążliwym objawem RZS jest poranna sztywność stawów, trwająca nawet ponad godzinę. Chory ma problemy ze wstaniem z łóżka, wykonaniem porannej toalety, ubraniem się. Sztywność może pojawić się także po dłuższym odpoczynku lub unieruchomieniu stawu.

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów nie mogą być lekceważone, bo ich wystąpienie świadczy o pełnym rozwoju choroby. Im później rozpoznana, tym leczenie jest trudniejsze, a rokowania gorsze.

RZS poza stawami atakuje także inne narządy, powodując objawy pozastawowe.

Najczęściej występujące to:

  • guzki reumatoidalne występujące pod skórą,
  • szybki rozwój miażdżycy,
  • uszkodzenie zastawek serca,
  • suche oko,
  • uszkodzenie nerek,
  • osteoporoza,
  • anemia.

Rozpoznanie i leczenie RZS

Leczeniem RZS zajmuje się reumatolog, ale musimy mieć do niego skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Reumatolog po wstępnej diagnozie zleci badania specjalistyczne, albo w stanie zaawansowanym skieruje do szpitala w celu przeprowadzenia kompleksowych badań i ustalenia sposobu leczenia.

Badania laboratoryjne RF i anty-CCP pozwalają stwierdzić chorobę, natomiast morfologia określić jej stopień aktywności. W celu ustalenia stopnia zmian w stawach wykonuje się zdjęcie RTG, tomograf komputerowy lub rezonans magnetyczny.

Leczenie RZS polega przede wszystkim na podawaniu leków modyfikujących objawy choroby lub w przypadku ich nieskuteczności – leki biologiczne, które na razie nie są refundowane dla wszystkich pacjentów. Ważną rolę w leczeniu RZS odgrywa rehabilitacja, która pozwala przedłużyć okres sprawności stawów. Niestety RZS zawsze kończy się unieruchomieniem chorego.

2 thoughts on “Objawy rzs

  1. Tylko, że jak już są widoczne objawy rzs, to najczęściej jest po prostu za późno na to, żeby chorobę wyleczyć. Jedynie można zaleczyć i zatrzymać, ale nic się już w stawach nie cofnie i lepiej nie będzie. Trzeba sobie z tego zdawać sprawę, żeby nie być potem rozczarowanym.

  2. Nie do końca, bo pierwsze objawy rzs po prostu nie są rozpoznawane i to jest największy kłopot. Zwłaszcza w przypadku, w którym diagnozowanie najzwyczajniej w świecie leży i w ogóle lepiej się takimi rzeczami nie zajmować. Niczemu nie służy takie gadanie, a potem się okazuje, że reumatoidalne zapalenie stawów jest już nastawione tak, że nic się nie cofnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

61 − 51 =