Leczenie rzs

Leczenie rzs

Leczenie rzs
5 (100%) 12 głosów

Mimo ogromnego postępu, medycyna nie potrafi wyleczyć wszystkich chorób, choć skutecznie łagodzi ich dolegliwości.Jedną z nich jest reumatoidalne zapalenie stawów.

Przyczyny i objawy RZS

RZS jest chorobą autoimmunologiczną o nieznanym podłożu. Z niewiadomych przyczyn system odpornościowy atakuje własne komórki, produkując nadmierną ilość przeciwciał.

W przypadku RZS w pierwszej kolejności ulega uszkodzeniu błona maziowa, co początkowo utrudnia, a potem uniemożliwia dostarczanie substancji odżywczych do stawów, które stopniowo ulegają zniszczeniu, utrudniając poruszanie się.

Pierwszym charakterystycznym objawem RZS jest ból i obrzęk małych stawów w dłoniach i stopach. Rano pojawia się ich sztywność, ustępująca po godzinie. Stopniowo zaatakowane zostają coraz większe stawy. Zawsze są to stawy symetrycznie rozłożone po obu częściach ciała. Powoli zmniejsza się sprawność ruchowa chorego.

Niestety RZS atakuje nie tylko stawy, ale cały organizm. W zaawansowanym stadium choroby pojawiają się guzki reumatoidalne, dolegliwości serca, miażdżyca, choroby nerek, osteoporoza, anemia.

Zaawansowane RZS – leczenie

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów nie jest łatwe, ponieważ pacjenci najczęściej zgłaszają się już z zaawansowaną chorobą.

Podstawowe leczenie polega na podawaniu jednego z leków modyfikujących chorobę (LMCh). Im szybciej lek zostanie podany, tym większe są szanse na remisję choroby, czyli ustąpienie objawów. Spośród nich w pierwszej kolejności stosuje się leki syntetyczne. Widoczna poprawa powinna nastąpić po miesiącu, a remisja choroby po półrocznym leczeniu.

Nie zawsze stosowanie leków syntetycznych przynosi oczekiwane rezultaty. W takim przypadku stosowane są leki biologiczne, które wykorzystując osiągnięcia genetyki, przyniosły przełom w leczeniu RZS. NFZ refunduje je tylko w określonych przypadkach. Pierwsze oznaki poprawy widoczne są po 2 tygodniach. Bardzo często lekarze stosują połączenie leków z obu grup.

W leczeniu RZS pomocne są także leki steroidowe, zwłaszcza w pierwszym okresie leczenia, kiedy nie działają jeszcze LMCh. Mają one jednak bardzo silne działanie uboczne, dlatego stosowane są jak najkrócej. Pomocną rolę pełnią także leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Należy pamiętać o równoczesnym leczeniu objawów RZS dotyczących innych narządów.

Właściwe leczenie RZS to nie tylko leki farmakologiczne, ale także rehabilitacja. Można zacząć ją po ustąpieniu stanu ostrego choroby. Rodzaj zabiegów fizykoterapeutyczny ustala lekarz reumatolog lub lekarz rehabilitant. Bardzo dobre rezultaty przynoszą zabiegi balneologiczne, fizjoterapeutyczne oraz krioterapia.

Trzeba pamiętać o systematycznym ćwiczeniu stawów także w domu, dzięki temu przez dłuższy czas zostaną sprawne.

Niestety reumatoidalne zapalenie stawów zawsze prowadzi do ograniczenia sprawności ruchowej, a ostatecznie pacjent będzie musiał leżeć w łóżku. Komfort życia mogą przynieść sprzęt ortopedyczny i przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej, ułatwi to także opiekę nad chorym.

2 thoughts on “Leczenie rzs

  1. Leczenie rzs może wkurzać, bo przecież nie widać żadnych efektów. Wcale nic nie jest lepiej, no może czasem ograniczy się ból. Ale warto pamiętać, że jak zaniedbamy leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów, to okaże się, że wysypie się mnóstwo chorób towarzyszących, często wcale nie dotyczących stawów.

  2. Nie do końca. Wcale nie jest tak, że leczenie rzs nic nie daje, bo wszystko zależy od tego kiedy się je rozpocznie, a także kiedy i jak się je zacznie stosować. Bo leczenie zapalenia stawów może wbrew pozorom być bardzo skuteczne. Ale trzeba wziąć pod uwagę to jak szybko da się wprowadzić realne zmiany w funkcjonowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

79 + = 88