Leczenie biologiczne rzs

Leczenie biologiczne rzs

Leczenie biologiczne rzs
4.7 (94.29%) 7 głosów

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba, która powoduje znaczne utrudnienie w normalnym funkcjonowaniu organizmu. Bóle i sztywnienie stawów pogarszają w znaczny sposób możliwości organizmu, dlatego stosuje się szereg różnych metod leczenia rzs. Wśród nich znajduje się m.in. leczenie biologiczne rzs.

Na czym polega leczenie biologiczne rzs

Leczenie rzs biologiczne polega na podawaniu osobie cierpiącej na to schorzenie specjalnych środków leczenia farmakologicznego. W odróżnieniu od zwykłych specyfików, ich części składowe są wytwarzane przez żywe organizmy, za pomocą ich materiału genetycznego. Dzięki temu możliwe jest wytworzenie doskonałych leków, które nie będą w żaden sposób zaburzały pracy układu immunologicznego organizmu.

Leczenie biologiczne rzs stosowane jest obecnie głównie u osób, u których tradycyjne metody leczenia nie przynoszą rezultatów. Praktyka stosowania leczenia biologicznego rzs w Polsce wynosi już prawie 10 lat i zauważalne są jej niezwykle pozytywne rezultaty.

Jakie efekty daje leczenie biologiczne w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów

Zgodnie z najnowszymi szacunkami, w polskich warunkach, pełną remisję przy rzs leczenie biologiczne daje w 14% przypadków, a znacznie obniżoną aktywnością reumatoidalne zapalenie stawów charakteryzuje się w 4% przypadków leczenia biologicznego.

Statystyki te z roku na rok polepszają się, dzięki stosowaniu coraz bardziej szczegółowych procedur w zakresie leczenia rzs oraz z korzystania z coraz bardziej wyspecjalizowanych leków i narzędzi diagnostycznych. W związku z tym z roku na rok powinien rosnąć odsetek osób leczonych biologicznie. Obecnie w Polsce ta forma leczenia stosowana jest w zaledwie 1% przypadków rzs. To wciąż mały odsetek w porównaniu z chociażby innymi krajami europejskimi, gdzię tą metodą jest leczone 20-30% osób z rzs.

Leczenie biologiczne, a społeczne skutki reumatoidalnego zapalenia stawów

Wśród argumentów przemawiających za biologicznym leczeniem zapalenia stawów znajduje się, oprócz naturalnych składników środków farmakologicznych stosowanych w takim leczeniu, także fakt, iż charakteryzuje się ono wysoką skutecznością. Reumatoidalne zapalenie stawów, które rokrocznie atakuje coraz większą ilość osób, nie tylko starszych, ale tych w wieku produkcyjnym, powoduje sytuację, w której wypisywanych jest rokrocznie bardzo dużo zwolnień lekarskich. Częste nieobecności w pracy skutkują bardzo wysokimi kosztami ponoszonymi nie tylko przez pracodawców, ale także przez państwo, ponieważ bardzo często zdarza się, że przy rzs wystawiane są zwolnienia lekarskie na okres dłuższy niż 30 dni. W związku z tym system ubezpieczeń społecznych uszczuplany jest ze względu na konieczność wypłacania świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego. Rzs stanowi więc bardzo poważny problem społeczny.

Aktywne poszukiwanie metod leczenia rzs pozwala na znalezienie takiej metody, która będzie skuteczna w większości przypadków. Takie możliwości daje m.in. leczenie biologiczne rzs, które staje się coraz bardziej popularne na całym świecie.

2 thoughts on “Leczenie biologiczne rzs

  1. Leczenie biologiczne RZS to w dużej mierze po prostu indywidualna terapia dobrana dla każdej osoby. Niestety niewielu lekarzy w Polsce potrafi to robić i praktycznie nie ma szans na to, żeby w jakikolwiek sposób zrobić to na NFZ. Tylko prywatna wizyta wchodzi w grę.

  2. Takie rzeczy to chyba tylko w Warszawie. Pytałam w Świdwinie trzech lekarzy o to jak wygląda leczenie biologiczne reumatoidalnego zapalenia stawów i wszyscy zrobili wielkie oczy. Każdy coś tam słyszał, ale jak przychodzi do konkretów, to okazuje się, że nie do końca wiadomo co zrobić i wszyscy kierują do szpitala po szczegóły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 49 = 54