Leczenie bezsenności

Leczenie bezsenności

Leczenie bezsenności
5 (100%) 1 głosów

Bezsenność to problem cywilizacyjny, którego doświadczy na pewnym etapie życia ponad połowa z nas. W niektórych przypadkach będą to problemy przejściowe i krótkotrwałe, niekiedy jednak sytuacja może okazać się na tyle poważna, że będzie wymagała zastosowania leczenia zapobiegawczego. Statystycznie bezsenność częściej występuje u kobiet i nasila się wraz z wiekiem.

Brak snu jest poważnym problemem nie tylko ze względu na powodowane zmęczenie fizyczne. Często o wiele trudniejsze są konsekwencje dla samopoczucia i psychiki człowieka. Przewlekłe stany bezsenności nierzadko doprowadzają do depresji, która może stanowić zagrożenie nawet dla życia.

Portal o bezsenności na stronie http://szybkisen.net.pl/

Przyczyny bezsenności

Istnieją różne przyczyny bezsenności. Niekiedy mówimy o tym zaburzeniu, kiedy miewamy problemy z zaśnięciem. Inne osoby z kolei zasypiają bez problemu, jednak nadmiernie często budzą się w ciągu nocy. Może to być zresztą powodowane również przez czynniki czysto fizyczne – tak jest na przykład wtedy, gdy w wyniku problemów z układem moczowym musimy nawet kilkukrotnie w ciągu nocnego odpoczynku wstawać w celu załatwienia potrzeby fizjologicznej.

Oczywiście istnieją też pewne konkretne stany, które sprzyjają występowaniu bezsenności. Jest to ściśle związane z dyskomfortem natury zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Przykładem takim jest bezsenność w ciąży. Z jednej strony jest to znaczna zmiana hormonalna dla organizmu. Z drugiej zaś czas ten w naturalny sposób wpływa na psychikę kobiety – zazwyczaj pozytywnie, niekiedy jednak też negatywnie. Odmienny stan powoduje jednakowoż zawsze pewien szok dla organizmu – szok, z którym nie każda kobieta umie sobie poradzić.

Leczenie bezsenności

Leczenie bezsenności powinno być wprowadzane odpowiedzialnie i w pełnej współpracy z lekarzem. Terapia opiera się głównie na zastosowaniu farmaceutyków. Co za tym idzie, występuje ryzyko uzależnienia – zwłaszcza, że leczenie traktowane jest przez pacjenta jako ulga.

Również homeopatia wskazuje rozmaite sposoby na bezsenność. Specjaliści zgadzają się, że niezależnie od wybranej metody, najwięcej zależy od nastawienia i psychiki pacjenta. Istotne jest wyeliminowanie czynników, powodujących niepokój, który następnie doprowadza do bezsenności. Rzecz jasna nie zawsze jest to sprawa prosta do wykonania. Przede wszystkim należy poradzić sobie ze stresem. Towarzyszy on nam w pracy, w szkole czy w relacjach rodzinnych. Unormowanie spraw i stosunków powinno być wstępem do zastosowania skutecznej terapii. W zaawansowanych stanach stosowane są również leki antydepresyjne.

Bezsenność u dzieci

Oddzielna kwestia to bezsenność u małych dzieci. W tej sytuacji musimy pamiętać przede wszystkim o zapewnieniu maluchom odpowiednich warunków do snu. Należy zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia oraz ogólną kondycję dziecka. W większości wypadków będą to działania wystarczające.

Na pewno należy też zwrócić uwagę na to, czy bezsenność nie jest związana z poważniejszym problemem zdrowotnym. W przypadku wątpliwości, nie powinniśmy zwlekać i każdorazowo skonsultować występujący przypadek z lekarzem pierwszego kontaktu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 1 =