Ćwiczenia przy reumatoidalnym zapaleniu stawów

Ćwiczenia przy reumatoidalnym zapaleniu stawów

Ćwiczenia przy reumatoidalnym zapaleniu stawów
4.9 (97.89%) 19 głosów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest schorzeniem przewlekłym i obecnie nie jest jeszcze możliwe jego całkowite wyleczenie. Dlatego też należy zastosować wszystkie dostępne metody, które spowalniają proces zmian chorobowych.

Ostatnim stadium w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów jest całkowite zniszczenie, a tym samym unieruchomienie stawów. To zazwyczaj oznacza, że osoba cierpiąca na RZS staje się niesamodzielna. To nie tylko źle wpływa na komfort jej życia, ale często również na samopoczucie, ponieważ schorzenie w takim przypadku uniemożliwia wykonywanie pracy zawodowej. Jak można powstrzymać reumatoidalne zapalenie stawów?

Ćwiczenia przy RZS

Ćwiczenia w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów powinny być dopasowane indywidualnie do każdego pacjenta. Nie należy dobierać ich samodzielnie, ponieważ mogą okazać się niezbyt efektywne w konkretnych przypadkach.

Ćwiczenia zalecone przez rehabilitanta lub fizjoterapeutę należy wykonywać codziennie. Mają one na celu pokonanie porannej sztywności stawów – jest to podstawowa dolegliwość w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów. Ćwiczenia tego typu mogą również zmniejszać dolegliwości bólowe, głównym celem jest jednak utrzymanie sprawności stawów, która zazwyczaj decyduje o tym, czy pacjent może nadal poruszać się samodzielnie. Oprócz samej ruchomości stawów, specjalnie dobrane ćwiczenia mają na celu również wzmocnienie mięśni.

Ćwiczenia RZS – co warto wiedzieć?

Ćwiczenia na RZS mogą być czasem bolesne. Osoba dobierająca ćwiczenia powinna jednak dbać o komfort pacjenta również w tym aspekcie. Przykładowo w przypadku rehabilitacji dłoni, warto ćwiczyć początkowo te rejony, które nie bolą, jednak są osłabione na skutek zmian chorobowych.

Jeśli rehabilitacja jest bardzo bolesna, konieczne jest zastosowanie środków przeciwbólowych. Zazwyczaj są to niesteroidowe leki przeciwzapalne. Gimnastyka lecznicza może obejmować różne części ciała, dotknięte reumatoidalnym zapaleniem stawów. Mogą być to zarówno stawy kończyn dolnych, jak i górnych. Bardzo istotne są te ćwiczenia, które mają na celu umożliwienie choremu samodzielne wstawanie i chodzenie oraz gimnastyka dłoni, umożliwiająca zachowanie sprawności manualnej.

Oprócz samych ćwiczeń wskazane jest stosowanie także innych technik rehabilitacji. Należą do nich między innymi masaże, które wspomagają utrzymanie sprawności zwłaszcza wtedy, gdy pacjent ma trudności z wykonywaniem ćwiczeń. Również hydroterapia, połączona z ćwiczeniami w wodzie, może dać bardzo pozytywne rezultaty.

RZS i ćwiczenia dobrane samodzielnie

Samodzielne dobranie ćwiczeń, tak jak wspomniano wcześniej, nie jest zalecane. Jednak w przypadku, gdy dana osoba nie cierpi na poważną postać reumatoidalnego zapalenia stawów, ćwiczenia zalecone przez rehabilitanta nie muszą być jedyną aktywnością fizyczną.

Takie ćwiczenia, jak joga czy niezbyt wymagające sztuki walki, mogą korzystnie wpłynąć na samopoczucie chorej osoby. Skuteczne pod tym względem mogą okazać się również ćwiczenia w wodzie, ponieważ wtedy stawy są zazwyczaj mniej obciążone.

2 thoughts on “Ćwiczenia przy reumatoidalnym zapaleniu stawów

  1. Każdy kto zmaga się z rzs ćwiczenia powinien wykonywać regularnie. To jest nawet chyba ważniejsze niż same branie leków na reumatoidalne zapalenie stawów. Jak tylko z jakiegoś powodu odpuszczę sobie ćwiczenia i zaniedbam rehabilitację, to okazuje się, że dosłownie po jednym dniu znowu pojawia się ból, którego już wcześniej nie było.

  2. Ćwiczenia na reumatoidalne zapalenie stawów to przede wszystkim rozciąganie. Wszystkim się wydaje, że kluczowe powinno być wzmacnianie mięśni, ale właśnie rozciąganie i ścięgna są najważniejsze. Oczywiście samemu to nie ma co w ogóle podchodzić, bo nic dobrego z tego raczej nie wyniknie. Lepiej wydać pare złotych na opieką rehabilitanta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 16 = 21