Badania RZS

Badania RZS

Badania RZS
5 (100%) 4 głosów

Reumatoidalne zapalenie stawów daje zazwyczaj szereg dolegliwości, zanim zostanie postawiona właściwa diagnoza. W jaki sposób może objawiać się to schorzenie i jakie badania należy wykonać, by możliwe było potwierdzenie diagnozy?

Badania RZS – kiedy warto je wykonać?

Reumatoidalne zapalenie stawów, nazywane również RZS, to schorzenie autoimmunologiczne. Przyczyny tej choroby nie są jeszcze dokładnie poznane, dlatego nie można skutecznie zapobiegać zachorowaniom. Pierwszymi objawami, występującymi przy reumatoidalnym zapaleniu stawów, są bóle, pojawiające się w stawach po obu częściach ciała. Również sztywność stawów, pojawiająca się rano po przebudzeniu, czy brak czucia w kończynach lub samych palcach to objawy, które powinny skłonić daną osobę do wizyty u lekarza.

Reumatoidalne zapalenie stawów – badania

Jakie badania można wykonać w przypadku podejrzenia reumatoidalnego zapalenia stawów? Przede wszystkim niezbędne jest określenie, czy choroba jest przyczyną zmian w stawach. By było to możliwe, lekarz może zbadać ich ruchomość oraz skierować pacjenta na badanie radiologiczne. W przypadku podejrzenia reumatoidalnego zapalenia stawów, konieczne może być prześwietlenie stawów po obu stronach ciała, ponieważ charakterystycznym objawem RZS są zmiany w stawach pojawiające się symetrycznie w ciele.

RZS i badania przeciwciał

By potwierdzić reumatoidalne zapalenie stawów, nie wystarczy zazwyczaj samo badanie tych części ciała, które powodują dolegliwości bólowe. Warto bowiem pamiętać, że tak może się dziać również w przypadku innych schorzeń dotyczących stawów. Konieczne jest więc wykonanie badania krwi. W ten sposób można potwierdzić występowanie nieprawidłowych przeciwciał.

Reumatoidalne zapalenie stawów – diagnoza

Warto pamiętać, że w przypadku, gdy objawy tego schorzenia pojawiają się rano, najlepiej jest od razu udać się do reumatologa. Należy bowiem pamiętać, że zastosowanie w takiej sytuacji niesteroidowych leków przeciwzapalnych może przynieść chwilową ulgę w dolegliwościach bólowych, jednak nie spowolni rozwoju choroby. Do tego celu konieczne jest zastosowanie leków immunosupresyjnych. Lekarz pierwszego kontaktu może przepisać leki przeciwbólowe, jednak terapia reumatoidalnego zapalenia stawów powinna być prowadzona przez specjalistę reumatologa.

Reumatoidalne zapalenie stawów – terapia

Terapia reumatoidalnego zapalenia stawów nie powinna obejmować jedynie stosowania środków farmaceutycznych. Podstawą powstrzymania postępów choroby powinna być również odpowiednia rehabilitacja, w tym fizjoterapia. Zbadanie, jak głęboko sięgają chorobowe zmiany, pozwala nie tylko potwierdzić diagnozę, ale również dobrać odpowiednie metody ćwiczeń i minimalizowania bólu. By nie dopuścić do szybkiego całkowitego unieruchomienia stawów, konieczne bywa codzienne wykonywanie zaleconych ćwiczeń. Oprócz tego wskazana jest odpowiednia terapia przeciwbólowa. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów wskazane może być zarówno stosowanie ciepłych, jak i zimnych kąpieli. Niekiedy odpowiednia może okazać się krioterapia.

2 thoughts on “Badania RZS

  1. Nie rozumiem niektórych ludzi. Przecież jak pojawia się podejrzenie rzs badania trzeba przeprowadzić od razu. Reumatoidalne zapalenie stawów to nie jest jakaś błaha choróbka, którą sobie do diabła można zlekceważyć!

  2. Ale to w 99% lekarz powinien mówić kiedy pojawia się reumatoidalne zapalenie stawów. Zwłaszcza, że starsi ludzie, to nie oszukujemy się, często nie mają wielkich oczekiwań ani przyzwyczajeń do życia w luksusie i mogą po prostu twierdzić, że to naturalna oznaka starości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

48 + = 54